«

»

Haz 07

Kapı Montajı

     A dan Z ye bir kapı montajının nasıl yapılacağını resimlerle anlatmaya çalışacağım. Burada anlatılacak olan, kapının üzerine takılacak her türlü aksesuarın montajından başlayarak kapı kasasının ve kanadının takılmasına kadar tüm aşamaları detaylı bir şekilde sizlere aktarmaktır. Detaya gireceğim için bildiğiniz bölümleri atlayarak kafanızda soru işareti olan kısımları detaylı okumanızı tavsiye ederim. Piyasa da 100 TL den başlayarak tahmin edemeyeceğiniz fiyatlara kadar kapılar mevcuttur. Bu nedenle, kapımızı kendimiz takmak istiyorsak mutlaka kısıtlı bütçe ile en iyi işi yapmaya çalışıyoruz demektir. Bir de kapı montajı için ustalara ayrıca para vermeye gerek yok. Kendinize güvenin ve birkaç basit alet yardımı ile kolay bir şekilde kapının nasıl takılacağını öğrenin ve takın.

KAPI KASA VE KANAT AKSESUARLARININ MONTAJI 

     Kapı   kanadının   kasaya   açılabilir   şekilde   bağlanması,   kapının   istenildiğinde kilitlenmesi, elle tutularak rahat açılıp kapatılabilmesi ve emniyet amaçlı kullanılan yardımcı yarı mamul maddelere aksesuar denir.

 1. Menteşe Ve Raylar

  • Menteşeler, kapıları, gerektiğinde sağa veya sola dönerek açılıp kapanacak biçimde kapı kasasına tutturmaya yarayan metal gereçlerdir.

Cermen MenteşeYaprak Menteşe
Lambalı MenteşePipo Menteşe
Çift Taraflı Yaylı Menteşe

 

        Çift taraflı yaylı menteşe montajı aşağıdaki gibi yapılır. Aşağıda resimde gösterilen tipte kapı olmalıdır. Ayrıca kapı kasası ve kapı genişliği de çift taraflı yaylı menteşe vidalama genişliği ile uyumlu olmalıdır. Aşağıdaki üçüncü resimde kapı kasasının ve kapının genişliğinin 35-40 mm genişliğine sahip olması istenmiştir. Bu genişliği sınırlayan menteşe boyutlarıdır.

bat-wing-door double-acting-door double-hinge

  • Raylar, sürme  kapı  kanatlarının  kasaya  sağa-sola  sürülerek  hareket  ettirilebilecek  şekilde bağlanmasını sağlayan yardımcı elemanlardır.

2. Kapı Kilitleri

     Kapı  kanatlarına  takılan  istediğimizde  kanadı  anahtar  yardımı  ile  kilitli  tutmaya yarayan yardımcı emniyet elemanlarıdır. Anahtarlar, kilitlere uyumlu ve şifreli yapıldığından yabancı  anahtarlarla  açılması  güçtür.  Piyasada  ahşap  kapılarda  en  çok  kullanılan  kilit şekilleri aşağıda sıralanmıştır.

  • Cunbadan Gömme Kilitler

Ahşap kapı kanadı cumbası oyularak takılan kilitlerdir. Daire giriş kapısı, iç kapılar ile banyo-wc tipleri bulunmaktadır.

  • Silindir Gövdeli Kilit

İç, dış, banyo ve wc kapılarının hepsinde kullanılabilen,  iç  tarafta  anahtar  deliği  yerine kilitleme mekanizması olan bir kilit sistemidir. Kilit, kapı kanadı yüzeyinde uygun çapta delinen deliğe yerleştirilir.

3. Kapı Kolu

Kapının açılıp kapanması esnasında tutmamıza ve kolu çevirerek kapının açılmasına yarayan, aynı zamanda kilit deliklerinin çirkinliğini gizleyen yardımcı elemanlardır.

4. Kapı Mandalları

Kilit dışında, kapı kapatılıp evde iken dışarıdan gelebilecek tehlikeleri bertaraf etme
amacıyla  kullanılan  yardımcı  gereçlerdir.  Bu  gereçlerde  kapı  kanadı 10-15  cm  kadar açılabilir. Bu sayede kapıya gelen kişiyi görmemizi sağlayıp içeri alıp almamamıza karar vermede  yardımcı  olur.  Gece  evde  yatarken  bir  şekilde  kapı  kilidini  açan,  istenmeyen misafirin eve girmesini bir ölçüde engeller.

5. Kapı Dürbünü

Daire giriş kapılarına takılan dışarıdan gelen ve kapıyı çalan kişiyi kapıyı açmadan önce görmemizi sağlar.

6. Kapı Stopları

Kapı  kanadının  ve  kapı  kollarının,  kapı kanadı    açıldığında    duvara    veya    eşyaya vurmaması için kapı, duvar veya yere bağlanan uç kısmı eşyaya zarar vermemesi için kauçuk ve lastikten yapılmış yardımcı elemanlardır.

AHŞAP KAPI VE KASA MONTAJI

     Atölyede imalatı yapılan kapı kanadı ve kasasının binadaki kapı boşluğuna, kapının açılıp kapanma görevini yerine getirebilecek şekilde sabitlenmesi işlemleridir.

   Ahşap kapı kasalarının montaj tekniği, aslında binanın inşası sırasında belirlenir. Kapı boşlukları, projeye uygun ölçüde bırakılmasına karşın kasanın yerine bağlanma şekli göz önüne alınarak bu ölçü yeniden düzenlenebilir.

    Eskiden beri farklı kasa bağlama yöntemleri uygulana gelmektedir. Bunlar;

1. Takozla Bağlama

     Kapı boşluğu kenarındaki kasanın geleceği duvarlara boydan yada üst, alt ve ortada olmak üzere bir kenarda üç adet takoz duvar içine betonla bağlanır. Kasa bu ahşap takozlara vida veya çivi ile tutturulur. Kasa-Duvar arası boşlukları, bina sıvanırken sıva harcı ile doldurulur.

2. Kanca İle Bağlama

   Kapı boşluğuna konulan kasa, kasa bağlamak için hazırlanmış kanca demirleri ile duvara bağlanır. Kanca ile bağlamada kancanın çivi deliği olan ucu çivi ile kasaya yandan veya arkadan tutturulur. Betondan sıyrılmaması için eğri yapılmış diğer ucu, duvar içerisine gömülerek  betonla  sabitlenir.  Kasa-duvar  arası  boşlukları,  bina  sıvanırken  sıva  harcı  ile doldurulur.

3. Tel İle Bağlama

  Kapı boşluğuna konan kasa duvar delinerek içerisinden tel geçirilir. Bu tel kasanın her iki cumbasına vida veya çivi ile bağlanarak sabitlenir. Kasa-duvar arası, boşlukları bina sıvanırken sıva harcı ile doldurulur.

4. Kör Kasa İle Bağlama

   Kapı boşluğu, kör kasa ölçüsü kadar geniş bırakılır. Kör kasa, yukarıdaki metotlardan biri ile duvara bağlanır. Sıva ve badana işleri bittikten sonra atölyede hazırlanan boyanmış kapı, bu kör kasaya vida ile bağlanır. Maliyetli olmasına karşın kapı kasasının, inşaat devam ederken zarar görmesi engellenir

5. Poliüretan Köpük İle Bağlama

    Geçici kör kasa, kapı boşluğuna takılır. Sıva ve badana işleri bittikten sonra kör kasa, yerinden  sökülür.  Bu  boşluğa  göre  atölyede  yapımı  ve  boyası  biten  kapı,  bağlama  ve doldurma  özelliğine  sahip  poliüretan  köpük,  kasa-duvar  arasına  sıkılarak  sabitlenir.  Bu yöntemde  kasa-duvar  arasında  doldurulması  gereken  boşluk  kalmaz.  Pratik  olduğundan günümüzde en çok kullanılan kasa sabitleme yöntemidir.

    Aşağıdaki kapı montajı işlem basamakları bu yöntem doğrultusunda hazırlanıp sizlerin bilgilerine sunulmuştur.

Kapı Kasasının Şakulünde Yerine Yerleştirilmesi:

   Kör kasa takılarak oluşturulan kapı boşluğuna kapı montajının yapılışını anlatmaya çalışacağım. Söz ile anlatmak yerine az söz çok resim olması daha iyi olur diye düşündüm. Bu nedenle bundan sonrası resimlerle anlatım şeklinde devam edecek.

 

Resim 1 - Kapı kasalasını yerine takmadan önce dışarda vidaları ile birlikte köşelerinden birleştirin. Gerekirse bir miktar ağaç tutkalı kullanbilirsiniz.

Resim 2 - Köşelerinden birleştirdiğiniz kasayı kapı yuvasına yerleştirin.

Resim 3 - Kapı kasası ile kapı yuvası arasına üçgen biçimde hazırlanmış tahta takozlar ile kasayı iyice sıkıştırın. Kasa oynamayacak şekilde üstten ve üst tarafa yakın yanlardan sıkıştırmanız yeterli olacaktır.

Resim 4 - Kapının aksesuarlarını üzerine monte edin.

Resim 5 - Kapı menteşelerini yerleştirip vidalayın. Menteşe bağlamanın en kolay yolu, yönlerini ayarladıktan sonra önce kapı kanadına vidalayın. Daha sonra kapı 90 derece açık duracak şekilde altına destek koyup üst ve alt mesafe ayarlarını yaptıktan sonra kapı kasasına menteşeyi vidalayın.

Resim 6 - Bazı hazır kapılarda menteşe yerleri kapı ve kasa üzerinde işaretlenmiş olabilir. Bu işinizi kolaylaştırmak açısından iyidir.

Resim 7 - Menteşeleri vidaladıktan sonra kapıyı kapaın ve alt-üst ayarlarının uygun olup olmadığını kontrol edin.

Resim 8 - Kapı kapalı durumda iken kasaya tam oturması için alt ve üst kasa ayarını plastik bir çekiç ile ileri geri vurarak ayarlayın.

Resim 9 - Gerekirse takozların yerini değiştirin ya da yeni takozlar koyun. Kasanın bir tarafındaki pervazları yerleştirin. Pervazları yerleştirirken, pervaz yuvalarına biraz silikon sıkın ve daha sonra plastik çekiç yardımı ile pervazları yerleştirin.

Resim 10 - Kapının diğer tarafında takozları biraz daha sıkıştırın ve bir kez daha kapı ayarlarını kontrol edin.

Resim 11

Resim 12

Resim 13 - Kapı ayarları tam ise kasanın alt ve orta kısmını gergi tahtası ile sıkıştırmanız gerekir. Bu gergilerin ayarlı olanları da var fakat düz biş çıta da kullanabilirsiniz. Kapı genişliğinden 1-2 cm daha uzun olan çıtaları kullanabilirsiniz.

Resim 14 - Bu çıtaların amacı kasa arasına köpük sıktığınız zaman köpüğün genleşmesi sonucu kasayı içeri doğru itmesini engellemektir. Bu çıtaları koymazsak kasa içeri doğru bel verecek ve kapının kapanmasını engelleyecek ya da kapanırken kasaya sürtünmesine neden olacaktır.

Resim 15 - Son bir kez kapı ayarlarını kontrol ettikten sonra kapa ile duvar arasında boş kalan yerleri montaj köpüğü sıkıyoruz. Çok fazla sıkmamıza gerek yok çünkü köpük hava ile temas ettikçe genleşecek ve boşlukları dolduracaktır. Köpük aşırı derecede taşar ya da yere dökülürse sakın dokunmayın. Kuruduktan sonra temizlemesi çok daha kolay olacaktır.

Resim 16 - Köpük sıktıktan sonra 24 saat tam kurumasını bekleyin. Daha sonra fazlalık köpükleri maket bıçağı ile keserek temizleyin.

Resim 17 - Sıkıştırmak için kullanılan takozlarda dışarı doğru taşmalar varsa bir testere yardımı fazlalıkları kesin. Sakın çıkarmak için uğraşmayın.

Resim 18

Resim 19 - Pervaz yuvalarına silikon sıkarak kasaya plastik çekiç yardımı ile yerleştirin.

Resim 20

Resim 21

Resim 22

Resim 23

Resim 24

Resim 25 - Pervazların zemin ile temas ettiği yerlere silikon sıkarak kapatın. Bu silikon pervazların alt kısımdan su almasını önleyecektir.

yorumyap

evdeustavar copy

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.